ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سرفصل های مقاله

یکی از روش های موثر بازاریابی که شاید کمتر به آن توجه می شود، استفاده از سفیر برند (Brand Ambassador) است. در بازار رقابتی امروز، برندها به این نتیجه رسیده اند که روش های سنتی بازاریابی و تبلیغات نمی تواند تضمین کننده رشد و موفقیت آنها باشد و بنابراین لازم است به دنبال پیدا کردن راه حل ها و استراتژی های موثرتری برای جذب مشتریان جدید و افزایش فروش خود باشند.

استخدام سفیر برند بخشی جدایی ناپذیر از مدیریت برند است و یک استراتژی خوب و برنامه ریزی شده است که می تواند انگیزه ای برای فروش بیشتر و ارتباطات پایدارتر با مشتریان ایجاد کند. سفیر برند می تواند روی الگوی خرید افراد تأثیر بگذارد و حتی آن ها را به مشتریان وفادار برند تبدیل کند.

ما در این مقاله سعی داریم شما را با سفیر برند و وظایف و مسئولیت های مهم آن آشنا کنیم.

سفیر برند (Brand Ambassador) کیست؟

سفیر برند چهره و صدای یک برند است. شخصی است که به نمایندگی از برند، محصولات و خدمات آن را تبلیغ می کند و پیام های برند را به گوش مخاطبان می رساند. سفیر برند شخصیتی شناخته شده و تأثیرگذار است که تلاش می کند تا از قدرت اجتماعی خود برای افزایش آگاهی از برند و کمک به فرآیند فروش استفاده کند و تجربه ای به یاد ماندنی برای مشتریان خلق کند.

انواع سفیر برند

به طور کلی سفیر برند را می توان به سه نوع طبقه بندی کرد:

سلبریتی

احتمالاً برای یک بار هم که شده تبلیغات سس بیژن را با بازیگری امین حیایی در تلویزیون دیده اید. خوب چه ایده ای بهتر از استفاده از افراد مشهور با میلیون ها دنبال کننده، به عنوان سفیر برند ؟! واضح است که تصویر سلبریتی ها توجه مصرف کننده را به خود جلب می کند، چون این افراد محبوب هستند و طرفداران وفادار زیادی دارند. این روش اغلب منجر به افزایش فروش و محبوبیت برند می شود.

از دیگر نمونه های سفیربرند سلبریتی میتوان به حضور نوید محمدزاده در تبلیغات سن ایچ، سیامک انصاری در تبلیغات بایا، و… اشاره کرد.

حسن نیت

سفیرانی که با یک سازمان خیریه یا یک موسسه غیرانتفاعی مرتبط هستند، به عنوان سفیر برند حسن نیت شناخته می شوند. هدف اصلی این سفیران انجام مسئولیت های اجتماعی (Social Responsibilities) و افزایش آگاهی از برند (Brand Awareness) است. آنها مردم را تشویق می کنند تا داوطلبانه به فعالیت های خیرخواهانه بپردازند.

از جمله سفیران حسن نیت میتوان به علی دایی به عنوان سفیر یونیسف ایران، بهاره کیان افشار به عنوان سفیر موسسه خیریه بهنام دهش پور نام برد.

چرا مسئولیت اجتماعی برند مهم است؟

تبلیغات

سفیران برند تبلیغات، نام برند را در رویدادها و مناسبت های خاص تبلیغ می کنند. وظیفه آنها تأیید نام برند با حضور در محل برگزاری کمپین های تبلیغاتی است. آیا با این نوع سفیران برند آشنا هستید؟ برای ما در نظرات این مقاله ذکر کنید.

چگونه شرکت ها سفیران برند را پیدا می کنند؟

برای انتخاب یک سفیر برند ایده آل باید چند قدم را طی کرد :

قدم اول: سفیر برند را تعریف کنید

چه کسی برای معرفی صنعت شما ایده آل تر است ؟ چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا واجد شرایط معرفی برند و محصولات شما باشد؟ یک سفیر برند خوب به عنوان یک فرد تأثیر گذار باید از قبل در جامعه اثر مطلوبی از خود به جای گذاشته باشد. سفیر برند، ارتباطات خوب و طرفداران وفاداری دارد.

قدم دوم: در جای مناسب به دنبال سفیر برند باشید

امروزه اکثر سفیران برند را می توان به صورت آنلاین پیدا کرد، معمولاً قلمرو آنها فضای وب و شبکه های اجتماعی است! به عنوان مثال یک بلاگر تأثیرگذار می تواند گزینه ای برای انتخاب سفیر برند باشد. شبکه های اجتماعی مثل توییتر، اینستاگرام و لینکدین نیز مکان های مناسبی برای جستجوی سفیر برند هستند.

البته این را هم بگوییم که انتخاب سفیر برند بستگی به اهداف شما دارد. به عنوان مثال اگر می خواهید شهرت برند خود را افزایش دهید، بلاگرها، اینفلوئنسرها یا سلبریتی ها می توانند انتخاب شما برای سفیر برند باشتد. اگر به دنبال تبلیغات دهان به دهان و توصیه های روزانه هستید، طرفداران، مشتریان وفادار یا حتی کارمندان شما می توانند سفیر برند شما باشند.

شما همیشه می توانید با انواع مختلف سفیران برند برای اهداف مختلف کمپین های خود کار کنید.

بازاریابی دهان به دهان چیست و 3 دلیل اهمیت بازاریابی توصیه ای برای برند

قدم سوم: رابطه خوبی با سفیر برند برقرار کنید

ارتباط خوب با سفیر برند یک رابطه طولانی مدت را تضمین می کند و بنابراین می توانید خوشبین باشید که طرفداران بیشتری بدست می آورید و فرصت های جدیدتری را تجربه می کنید.

چرا از سفیر برند استفاده کنیم؟

هر شرکتی به یک “چهره” نیاز دارد، یک شخص واقعی که ارزش ها و لحن صدای برند را به اشتراک بگذارد. تحقیقات نشان داده که مردم به توصیه های افرادی که می شناسند، بیشتر از تبلیغات سنتی اطمینان می کنند. سفیر برند اعتبار نام برند را برای مصرف کنندگان افزایش می دهد.

یک کارمند، یکی از طرفداران بزرگ برند شما یا حتی یک مشتری به راحتی می تواند سفیر برند شما شود. این فرد باید جزئیات محصول، چشم انداز و رسالت برند شما را بشناسد، تجربه بازاریابی داشته باشد و البته سخنران خوبی هم باشد.

طبیعتاً افراد واقعی با امتحان کردن یک محصول یا خدمت و توصیه آن به مخاطب هدف، مخاطبان بیشتری را جذب می کنند. علاوه بر این، آن ها به جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان فعلی کمک می کنند.

دلایل اهمیت سفیر برند به شرکت چهره انسانی می بخشد

یک نام برند به خودی خود چیزی بیش از یک اسم یا تصویر نیست. این سفیر برند است که می تواند به برند چهره انسانی و ملموس ببخشد و یک تجربه ارزشمند برای مشتری خلق کند.

ویژگی انسانی بخشیدن به شخصیت برند : 8 نکته برای واقعی کردن صدای برند و (شنیده شدن آن)

آگاهی از برند را افزایش می دهد

سفیران برند با استفاده از تکنیک تبلیغات دهان به دهان، آگاهی از برند را افزایش می دهند. آنها همچنین با استفاده از وبلاگ ها یا شبکه های اجتماعی خود و تکنیک های بازاریابی ارجاعی، می توانند به افزایش بازدید از وب سایت یا صفحات اجتماعی شما و جذب مشتریان بالقوه کمک کنند.

از اعتبار نام برند محفاظت می کند

سفیران برند با دفاع از نام برند در زمان انتشار اخبار یا نظرات منفی، از اعتبار یک شرکت محافظت می کنند. در بعضی موارد، سفیر برند تجربیات شخصی خود را در رابطه با نام برند به اشتراک می گذارد تا اوضاع آرام شود.

یک نوع پشتیبان برای مشتری است

بسیاری از مشتریان از امتحان کردن برند جدیدی که برایشان آشنا نیست، مطمئن نیستند. آنها تمایل دارند قبل از تصمیم به امتحان کردن، سوالات زیادی بپرسند. به همین دلیل بیشتر مشتریان به دنبال نظرات بلاگرها و اینفلوئنسرها هستند. یک سفیر برند که از بین بلاگرها و اینفلوئنسرهای محبوب انتخاب شده است، می تواند نقش مهمی در جلب اعتماد مشتریان جدید داشته باشد.

یک سفیر برند موفق چه ویژگی هایی دارد؟

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که چگونه می توان یک سفیر برند موفق شد. در ادامه برخی از ویژگی های ضروری یک سفیر برند موفق را ذکر می کنیم :

حضور آنلاین

ما در دنیای ارتباطات زندگی می کنیم و هرچه سفیر برند بتواند با افراد بیشتری ارتباط داشته باشد، برای شرکت مفیدتر خواهد بود. بنابراین لازم است که یک سفیر برند حضور آنلاین مستمر داشته باشد. هرچه این حضور آنلاین بیشتر باشد، تأثیرگذاری پیام ها و تبلیغات روی مردم آسان تر می شود.

علاقه واقعی به نام برند

سفیر برند وقتی می تواند در مشتری هیجان و اشتیاق خرید ایجاد کند که خودش علاقه واقعی به نام برند داشته باشد، با هیجان در مورد آن صحبت کند یا حتی یکی از مشتریان یا دنبال کنندگان نام برند در گذشته باشد.

خلاقیت

یک سفیر برند خوب باید از بقیه متمایز باشد. او باید مثل جرقه ای باشد که با ایجاد روش های بازاریابی منحصر به فرد و سرگرم کننده، به برندی که معرفی می کند، زندگی ببخشد.

قابل اعتماد بودن

هم مصرف کنندگان و هم برندها به دنبال رابطه ای پایدار هستند که بر اساس اعتماد و ثبات بنا شده باشد. سفیران برند نه تنها به محصول و نام برند، بلکه به مردم و ایجاد روابط با آن ها نیز باید علاقه داشته باشند. حفظ ارتباطات قوی با مردم، ضمن ایجاد هویت برند پایدار و ارتقاء فروش، باعث وفاداری مشتریان به برند خواهد شد.

هویت برند (Brand Identity) چیست؟ و چگونگی توسعه آن

سفیر برند چه کاری انجام می دهد؟

سفیر برند به منظور طراحی و اجرای استراتژی هایی برای افزایش فروش محصولات، با تیم فروش و بازاریابی همکاری نزدیک دارد. او با دوست داشتنی تر و واقعی تر کردن برند برای مردم به آن اعتبار می بخشد تا مصرف کنندگان بتوانند راحت تر به نام برند اعتماد کنند.

به طور کلی نقش هایی که یک سفیر برند ایفا می کند، به شرح زیر است:

دستیابی به اهداف فروش و بازاریابی

سفیر برند با ارائه پیشنهادات و استراتژی های جدید، به تیم فروش و بازاریابی شرکت کمک می کند تا مأموریت مورد نظرشان را انجام داده و به اهداف خود برسند.

افزایش قابلیت دیده شدن برند

شاید به جرأت بتوان گفت که هیچ روش بازاریابی تأثیرگذار دیگری وجود ندارد که بتواند مانند سفیران برند، یک نام تجاری، خدمت یا محصول را تبلیغ و پروموت کند. سفیر برند با تعامل موثر با مصرف کنندگان، تصویری مثبت از شرکت ایجاد می کند.

تجزیه و تحلیل محصول

سفیر برند محصول یا خدماتی را که باید تأیید شود، بررسی و تجزیه و تحلیل می کند. او جلساتی با تیم های فروش و بازاریابی ترتیب می دهد، در اجرای ایده های بازاریابی جدید کمک می کند و برنامه هایی را برای تبلیغ استراتژی های بازاریابی تدوین می کند.

در بخش انتهایی این مقاله فهرست کاملی از وظایف یک سفیر برند را می توانید ببینید :

وظایف سفیران برند کمک در ایجاد محتوا (به عنوان مثال نوشتن پست بلاگ، بررسی محصول و …) ارائه بازخورد درباره محصولات/خدمات جدید شرکت تبلیغ نام برند از طریق اکانت های شخصی خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاری و پاسخ به نظرات و درخواست های مشتریان از طریق شبکه های اجتماعی  نظارت بر بازخورد مشتریان و ارسال نظرات و شکایات به بخش بازاریابی شرکت مشارکت در بازاریابی محصولات و خدمات شرکت شرکت در نمایشگاه های تجاری به عنوان نماینده و سخنگوی شرکت  شبکه سازی و ایجاد روابط قابل اعتماد با مشتریان بالقوه  استفاده از تکنیک های بازاریابی دهان به دهان و ارجاع نام برند به دوستان برای ایجاد آگاهی از نام برند  کمک به سازماندهی رویدادها و کمپین های بازاریابی و مشارکت در بازاریابی رویدادی  پیگیری درخواست های مشتریان و ارائه و پیشنهاد ایده های تبلیغاتی جدید در راستای ترجیحات مشتریان پیگیری و گزارش فعالیت های بازاریابی رقبا  تعامل با مشتریان احتمالی آینده و مشتریان فعلی به شیوه ای حرفه ای و دوستانه ایجاد و حفظ روابط با فروشندگانی که محصولات یا خدمات شرکت را می فروشند درک چشم انداز، مأموریت، اهداف، محصولات و خدمات شرکت برای نشان دادن صدا و شخصیت برند در رویدادهای مختلف  ارسال ویدئوها و نظرات درباره محصولات یا خدمات شرکت و دعوت از دوستان برای شرکت در رویدادها از طریق شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشتن ایده ها با مدیران بازاریابی و تبلیغات شرکت در مورد روش های جدید تبلیغ برند  اندازه گیری نرخ تبدیل و سایر معیارها برای کمپین های در حال برگزاری و انجام اصلاحات در صورت لزوم

به عنوان نکته آخر باید بگوییم که برای موفقیت در بازار رقابتی امروز، شما نیاز دارید که برند خود را از یک اسم یا تصویر، به چهره ای انسانی تبدیل کنید که با مشتری ارتباط عاطفی برقرار می کند و بر احساسات او تأثیر می گذارد و این همان کاری است که یک سفیر برند برای شما انجام می دهد.

5/5 - (1 امتیاز)