ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
الگوریتم-پنگوئن-گوگل

گوگل از چند روز قبل از اینکه بزنه نتایج جستجو را زیر و رو کنه تو وبلاگش اطلاع داده بود که می خواد در راستای مقابله با سایت های اسپم اقدامات جدیدی را انجام بده. الگوریتم پنگوئن که پس از کلی به روز رسانی در الگوریتم پاندا به بازار اومد، می خواد با موارد زیر در زمینه اسپمینگ مبارزه کنه.

استفاده از کلمات کلیدی نامربوط استفاده از شبکه های لینک برای افزایش پیج رنک گوگل لینک های ورودی غیر طبیعی کلمات کلیدی متمرکز بر anchor text کپی برداری

توجه کنید که بخش اعظم کار بر روی کلمات کلیدی و لینک کردن اون ها و به نوعی anchor text می گرده. این نوشته ای که دارم براتون می نویسم برگرفته از حداقل 20 مقاله مختلف هست و امیدوارم به نوعی بتونه کلا سوالات شما را جواب بده! حالا چرا پنگوئن؟ چون پنگوئن باهوشه و زیرک (آره جونه عمش!)

یک نکته جالب دیگه اینکه می دونید چرا الگوریتم قبلی پاندا بود و این یکی هم پنگوئن؟ توجه کردید هر 2 این حیوانات سیاه و سفید هستن؟! بله این برای اشاره به سئو کارهای کلاه سفید یا سئو کارهای خوب و سئو کارهای کلاه سیاه یا سئوکارهای بد هست. یعنی این ها در کنار هم در یک جا قرار دارن! (این را باید اضافه کنم که این کلا برداشت شخصیه خودمه و از هیچ جای دیگه ای نیست! 😉 )

حالا این پنگوئن اومد و به گفته خودشون 3% از نتایج را شامل شده و اینطوری زده کل دنیا را بهم ریخته. بهتره با دلایلی شروع کنیم که به نظر ما این آپدیت و الگوریتم را شدیدا دارای مشکل میدونه:

بزارید با نگاهی به اوضاعی که این پنگوئن در اوضاع سایت های جهان ایجاد کرده بریم جلو. لیست زیر نمایانگر تغییرات عمده در سایت های بزرگ هست که به گفته خودشون باعث شده ضررهای هنگفتی هم متحمل بشن. این لیست را فقط بخاطر یکی از گزینه های اون قرار دادم. بله سایت رسمی شرکت htc هم از گزند این سیستم شناسایی اسپم گوگل دور نبوده. این به خوبی نشون میده که این سیستم یک سایت رسمی را هم اسپم میدونه. به نظر شما درسته؟

البته قبلا در این زمینه مثالی هم در مورد جستجوی نتایج “کفش های جدید” زده بودیم. شما اگه کاری را انجام بدید و مطمئن باشید که مشکلی نداره قطعا نمی آیید همون اول رسما اعلام کنید که اون هایی که مشکل دارن بیان اینجا و بگن تا ما بررسی کنیم! ولی گوگل این کار را کرده. یک بخش رسمی را گذاشته بعد از آپدیت پنگوئن و گفته که هر کسی که سایتش مشکل پیدا کرده اینجا بگه و توضیح بده تا بررسی کنیم. جالبه که تو همین چند روز هم میلیون ها درخواست دریافت کرده که بازم دلیلی بر مشکلات این آپدیت هست.

شما هم می تونید به این صفحه برید و از گوگل با وارد کردن آدرس سایت و کلمات کلیدی که در اون ها کاهش رتبه داشتید بخواهید که سایتتون را بررسی کنه.

مورد سوم که خیلی از دوستان هم این روزها باهاش برخورد داشتن اینه که برعکس خواسته گوگل از این الگوریتم، یکسری از سایت های اسپم شدیدا بالا اومدن! که خوب نمی تونیم مثال بزنیم چون ایجاد ناراحتی می کنه ولی خوب قطعا خودتون دیدید.

یک نتیجه گیری کوچیک تا اینجای بحث

این الگوریتم مشکل زیاد داره. البته نیت گوگل خیره ولی خودش هم این مشکلات را قبول داره. ولی به گفته Joe Finn این یک bucket testing هست. bucket testing یک مکانیزم ساده برای تست کردن اثرات یکسری از تغییراته. این نوع تست برای افراد مختلف در جستجوها نتایج مختلفی را ارائه می کنه و می خواد واکنش اون ها به این مسئله را ببینه و گوگل تصمیم گیری کنه که تغییرات به کاربران کمک کرده یا نه؟!

به همین خاطره که می بینیم یکسری سایت با شرایط کاملا مشابه، شرایط متفاوتی در این آپدیت پیدا کردن. تست های بیشتری در راهه که این پنگوئن تکامل پیدا کنه و البته تغییرات زیاد. پس عجله نکنید. این تغییرات ممکنه چند هفته طول بکشه. برای ایجاد تغییرات در سایتتون فعلا کمی صبر کنید.

مشکلاتی که پنگوئن گوگل را ناراحت می کند!

البته مباحثی که در این قسمت ارائه میشن به نوعی تکراری هستن و همونایی هستن که گوگل از قبل هم باهاشون مشکل داشته ولی خوب الان به جد داره باهاشون برخورد می کنه و البته چند تاییشون هم تازه رو شدن مثل:

استفاده مفرط از anchor text

شاید مهم ترین قسمت این الگوریتم برخورد با همین قضیه باشه. یعنی اگه شما با یک کلمه کلیدی خیلی لینک شده باشید و تو سایت هم از اون خیلی استفاده کرده باشید، سایت شما به عنوان اسپم شناسایی می شه!

من موندم کجای این پنگوئن باهوشه! الان یک سایت مثل سایت ما که کلمه کلیدی و اسم و همه چیز سایت میشه سئو، رو چی مانور بده؟ مثلا سایت را با کلمه زودپز لینک کنن؟ سر جمع موضوعات چنین سایتی حول مباحثی از قبیل بهینه سازی، بک لینک و پیج رنک هست. تو همه نوشته ها استفاده می شن و هر جا هم لینکی از ما و نوشته های ما باشه با همین عناوینه!

بعد از برخورد شدیدی که با این قضیه داشتم بهتره براتون بازش کنم چون شدیدا مورد نظره گوگله. گوگل خودش رسما اعلام کرده که بک لینک مهمترین عامل پیج رنک و رتبه سایت در جستجو هاست.

به همین خاطر می خوان با اونایی که از خرید بک لینک و یا تبادل بک لینک برای افزایش و بهبود این موارد استفاده می کنند برخورد کنه. 2 تا راه هم پیش روی خودش گذاشته، یکی اینکه مردم بیان و بصورت خودجوش سایت هایی که بک لینک می خرن و می فروشن را معرفی کنن، دوم اینکه خودش میاد و با توجه به تعداد لینک ورودی و خروجی و یکسری موارد که خودش در نظر گرفته این مورد را تشخصی میده.

در کل بزارید اینطوری براتون بگم، بک لینکی از نظر گوگل ارزش داره که اولا به مطالب شما باشه و نه به سایت شما. دوما تو سایتی به شما لینک داده بشه که موضوعش مرتبط با سایت شماست و سوما تعداد این بک لینک ها مهم نیست و کیفیتشون اهمیت بیشتری داره.

مطالب تکراری

سعی کنید مطالبتون تکراری و کپی برداری از سایت های دیگه نباشه. الان خیلی از دوستان شاکی می شن و میگن فلان سایت از ما کپی می کنه ولی اوضاعش بهتره. باید بگم بله و این جزء همون سوتی های الگوریتم محسوب می شه.

چگالی بالای کلید واژه ها

یکی دیگه از مشکلات اینه که یکسری کلمه کلیدی تو همه نوشته ها در عنوان و توضیحات نوشته هم استفاده می شه. واقعا این هم از موارد گیج کنندست. مثلا تو همین سایت سئو که همه مطالب در مورد سئو هست چه باید کرد را نمیدونم!

ویروس و تروجان ها

مواظب حفره های امنیتی قالب و افزونه های سایتتون باشید. اگه سایتتون به یکی از این تروجان ها و یا ویروس ها آلوده بشه، اساسی پنگوئن را نسبت به شما بی اعتماد می کنه.

مطالب کم و تبلیغات زیاد

من که خودم با این مورد شدیدا موافقم. یکسری از سایت ها کلا شده تبلیغات. نمونش سایت های موزیکه که حدود 50 متر اسکرول را باید بکشی پایین تا برسی به اولین پست! گوگل برای این قضیه هم سیستمی را پیاده کرده. همین قدر بدونید که سعی کنید تو قسمت بالای سایت تبلیغات نزارید. اگه هم می خواهید بزارید، تو قسمت های میانه به پایین قرار بدید.

فروش لینک متنی

خوب این مورد را برای اینکه جزء روش های کلاه سیاه ها برای افزایش پیج رنک و رتبه سایت حساب می شه باهاش شدید برخورد کرده و نمونش هم که تو این آپدیت پیج رنک گوگل دیدید. مثلا پارس تولز از 6 رسید به 3!

استفاده از روش های کلاه سیاه ها در سئو

در کل سیستم های اسپمینگ، مثلا همین اسکریپت های ایجاد تگ و یا وارد کردن جستجو های گوگل جزء این موارد محسوب می شن که گوگل می خواد باهاشون برخورد کنه ولی خوب یکسریشون سالم موندن!

خودداری از تبادل لینک

این از همون قضایاست که گفتم از قدیم هم گوگل شناخته بودش و باهاش مشکل داشت و در راستای اون تبادل لینک سه طرفه معرفی شد.

عدم استفاده از لینک و مطالب مخفی

یکسری از دوستان کلمات کلیدی و یا لینک هایی را با روش هایی مثل استفاده از رنگ زمینه و یا کدهای استایل بصورت مخفی در صفحه استفاده می کنن که خوب روبوت های گوگل به راحتی تشخیص و نمره منفی به سایتتون میدن.

لینک غیر مرتبط به موضوع

در راستای همون مشکل اول در زمینه anchor text باید بگیم که درسته باید به نوشته ها لینک بدید ولی خوب بیخود و بی جهت هم این کار را نکنید و هر کلمه کلی را به یک موضوع که بهم ربط ندارن لینک نکنید.

پست مهمان

به این موضوع از دو زاویه نگاه می کنیم. یکی منافع اون برای شما و یکی ضررهاش. منفعت این قضیه اینه که برید تو سایت هایی که هم موضوع سایت شما هستن و امکانش وجود داره پست مهمان بزارید و به نوشته ها و مقالات خودتون لینک بدید.

حالا ضررش 2 نوعه، یکی اینکه مطالبی که تو سایت های دیگه هم می زارید باید ارزشمند باشه و نه فقط برای قرار دادن لینک، که اگه اینطوری باشه گوگل جریمتون می کنه بجای اینکه تشویقتون کنه! دومیش اینکه شمایی که امکان ارسال پست مهمان را در سایتتون قرار می دید باید حواستون باشه که نویسندگان مهمان نیان و مطالب کپی و بی ارزش بزارن که به ضرر سایت شما می شه!

صفحات را برای انسان ها بسازید نه روبوت ها

قبلا هم بهتون گفته بودم که وقتی مطلبی می نویسید برای انسان ها بنویسید نه اینکه حواستون به روبوت ها باشه. مثلا تو عناوین و یا همون لینک نوشته ها که در موردش صحبت کردیم. اصلا فایل humans.txt هم یه جورایی برای همین قضیست که به انسان ها بفهمونیم این کار انسانه نه یک سیستم اتوماتیک!

ایجاد سابدامین و دامنه های مختلف با محتوای یکسان

این هم که خوب میشه نوعی از همون کپی کردن که اینطور که معلومه گوگل چند روز قبل از این آپدیت پنگوئنی هم دامنه های پارک شده را مورد عنایت قرار داده! حالا 2 تا مورد را میگم که گوگل و پنگوئن تازه واردش را خوشحال می کنه.

ایجاد مطالب پر محتوا

گوگل تو گوگل وبمستر رسما اعلام کرده که Content is the king. دیگه خودتون تا ته قضیه را برید. گوگل به دنبال مطالب ارزشمند برای کاربرانش هست. همچنین گفته شما فقط بنویسید و خوب بنویسید. نمیخواد به چیز دیگه ای مثل سئو فکر بکنید. وقتی خوب بنویسید دیگران مطالب شما را لینک می کنن و همین باعث می شه که شما پیج رنک بگیرید و در جستجو ها بالا بیایید.

گوگل پلاس

یکی از مواردی که اهل فن تو این آپدیت مورد اهمیت دونستن، البته من خودم نتونستم چیز خوبی از این مورد متوجه بشم ولی خوب تا این حد که می دونم اینکه یک کد تو سایت بزاریم و بگیم ما را در گوگل محبوب کنید، کافی نیست. باید تو گوگل پلاس مطالب بزاریم و دیگران مطالب را به اشتراک بزارن. نمونش آسان دانلود با حدود 4500 پلاس که با کاهش شدید رنک مواجه شد!

چگونه پنگوئن گوگل را خوشحال کنیم؟

وقتی الگوریتم پنگوئن گوگل شروع به کار کرد، میشه گفت خیلی از سایت هایی که بر روی سئو سایتشون کار کرده بودن از این الگوریتم آسیب دیدند. در ابتدای کار وقتی که دیدیم سایت هایی که مطالب ما را کپی می کنند بالا هستن به این الگوریتم خندیدیم و گفتیم خراب کاری کرده، البته به یاد داشته باشیم که همه الگوریتم ها خطاهایی هم دارن.

حالا میخوام براتون این پنگوئن را به صورت شفاف رمزگشایی کنم. بعد از آنالیز کلی سایت داخلی و خارجی و خوندن بیش از 100 تا مقاله در این باره، این نتایج حاصل شد: جریمه ای که شامل حال سایت ها در این آپدیت شده از دست دادن رتبه کلمات کلیدی در جستجو ها بوده. پس اگه این مورد شامل حال شما هم می شه بیشتر دقت کنید! این پنگوئن بر خلاف تصور اشتباه بسیاری از دوستان، جایگزین پاندای سئوکار نشده!

کار پاندای سئوکار بررسی محتوای سایت و مطالب بود و کار جناب پنگوئن رسیدگی به اوضاع سئو خارجی که به صورت کلی میشه بک لینک! پس محتوای سایت و کیفیت اون ربطی به این آپدیت و الگوریتم نداره و نتیجه مهم تر اینکه اگه تو سایتتون مشکل ایجاد شده دست به محتوا نبرید که ربطی به اون نداره. در کل بدونید که الگوریتم پنگوئن داینامیک هست، یعنی هرلحظه می تونه اوضاع سایت شما بهبود پیدا کنه و یا اینکه…

چطور بک لینک های مفید بسازیم تا پنگوئن هم خوشحال بشه؟

همونطور که در بالا گفته شد، تراکم anchor text نباید بالا باشه. یعنی هر جا خواستیم این سایت را لینک کنیم نزنیم “سئو” . این کلماتی که در سایت های دیگه لینک می شن باید متفاوت باشن. حالا می گید چرا؟ ببینید بک لینک یعنی اینکه شما از این مطلب که من نوشتم خوشت بیاد و تو سایتت یا سایت های دیگه معرفیش کنی.

خوب شما منو با یک اسم لینک می کنی و آقای x با یک کلمه دیگه. پس قطعا عناوین لینک شده طبیعی یکی نیستن و خوب اگه عناوین یکی باشن نشون میده که لینک خریداری شده!

سعی کنید یکسری لینک با کلمات کلیدی زیر دست و پا کنید.

“اینجا کلیک کنید”، “برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید”، “منبع” و یک نمونه عالی هم آدرس خود سایت مثل “www.3eo.ir”

چراشو فکر کنم فهمیدید دیگه؟ درسته این کار امتیازی به کلمه کلیدی مورد نظر برای شما نمیده ولی خوب سایت امتیاز را می گیره و فوق العاده هم طبیعی جلوه می کنه!

بهتره 50% بک لینک هاتون با anchor text نامربوط باشه.

 مورد مهم بعدی هم که بازم در موردش از قدیم صحبت شده، ارتباط  anchor text با صفحه ای است که لینک در اون قرار می گیره. مثلا من که می خوام بک لینکی با anchor text “بهینه سازی قالب وردپرس” بگیرم، بهتره این لینک تو سایت های طراحی قالب و ارائه قالب وبلاگ و وردپرس باشه. البته خیلی سخته که بشه این ارتباط را تشخیص داد و اصلا به دست آورد که آیا این کلمه به این صفحه ارتباط داره یا نه!

بهتره که 10% لینک ها nofollow باشه!

این مورد هم در دفعات مختلف مورد بررسی قرار گرفت. اگه یادتون باشه گفته بودیم که لینک های nofollow درسته ارزش بک لینکی ندارن ولی خوب برای کسب بازدید مناسبن. حالا باید بگیم که یه جورایی تو این آپدیت پنگوئنی مهم هم شدن. چرا؟ 2 تا مثال میزنم، فکر کنید می خوایم تو سایتمون مطلبی از سایتی عنوان کنیم. اولین چیزی که به ذهنمون می رسه اینه که لینک را nofollow کنیم. در صورتی که اگه لینک را فروخته باشیم حتما باید اون لینک dofollow باشه!

مثال دوم هم در مورد بخش نظرات هست. قبلا در مورد اینکه از نظرات برای کسب بک لینک استفاده کنید، صحبت کردیم. اگه یادتون باشه همه به دنبال بک لینک های dofollow بودیم. ولی خوب من اگه واقعا به این فکر باشم که تو یک سایت به یک نظر جواب بدم و یا اینکه از نوشته ای تشکر کنم به فکر nofollow بودنش نیستم.

آپدیت پنگوئنی پیج رنک گوگل

پس از رونمایی از پنگوئن سئوکار گوگل و کاهش پیج رنک چند سایت بعنوان تنبیه از طرف گوگل، شاهد این بودیم که پیج رنک ها بصورت کلی آپدیت شد. گوگل واقعا نیتش خیره ولی خوب هنوز نتونسته درست کار بکنه. همونطور که تو این الگوریتم جدید تو جستجوها خرابکاری کرده، تو آپدیت هم اشتباه کم نداشته!

حالا چرا میگم اشتباه؟ البته تو دلتون نگید شاید خودش کم شده و میگه اشتباه، رنک ما همون 4 مونده که زیادم هست برای ما! الان یکسری دامنه و سایت هستن که ما روشون تست انجام می دیم که نه آپدیتی دارن و نه هیچ چیز دیگه ای، پیج رنک های 3 و 4 گرفتن! خوب چه کاریه یکی بیاد مثل ما مطلب بنویسه و…؟ یه جورایی اگه سایت آپدیت نداشت بهتر می شد!

البته همونطور که گفتم کاهش شدید رنک تو سایت هایی مثل پارستولز از 6 به 3 هم قابل تامله! خود گوگل و فیسبوک هم که 9 هستن!

تاریخ آپدیت های پنگوئن گوگل

پنگوئن 1.1: 2012/3/26

پنگوئن1.2: 2012/5/10

پنگوئن2.0: 2013/5/22

پنگوئن2.1: 2013/10/4

پنگوئن3.0: 2014/10/17

پنگوئن4.0: 20/6/9/23