ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سرفصل های مقاله

امروزه اینستاگرام دیگر تنها یک پلتفرم برای سرگرمی و به اشتراک گذاشتن عکس از غذاهایمان یا حیوانات خانگی دست آموزمان نیست، اینستاگرام در ایران عملا به یک عامل تاثیرگذار بر رفتار خرید و حتی سبک زندگی مصرف کنندگان و به یکی از سودآورترین منابع درآمدی برای بسیاری از کسب وکارها تبدیل شده است.

اگر شما در ابتدای مسیر راه اندازی کسب و کار آنلاین خود هستید، اولین سوالی که با آن مواجه خواهید شد احتمالا این است که چه عکس، کپشن، فیلم یا استوری در اینستاگرام خود قرار دهید؟ از آنجایی که “به تجربه یا دانشی که از طرق مختلف مثل عکس، فیلم، فایل صوتی، متن و … منتقل شود، محتوا گفته می شود”، باید بگوییم شما به دنبال روشی برای آموزش تولید محتوا در اینستاگرام هستید!

سوالاتی از قبیل اینکه چه محتوایی برای مخاطبانم در اینستاگرام تولید کنم؟ این محتوا را چگونه تولید کنم؟ انواع محتوا چیست و کدامیک برای کسب وکار من مناسب است؟ هر چند وقت یک بار محتوا تولید کنم؟ ایده برای تولید محتوا در اینستاگرام کسب وکارم از کجا پیدا کنم؟ یا اصلا اصول کسب وکار در اینستاگرام چیست و باید از کجا شروع کنم؟

سوالاتی است که به آنها در این مقاله پاسخ خواهیم داد! البته باید یادآوری کنیم که این مقاله تنها به شما کمک خواهد کرد تا مسیر کلی کسب وکار اینستاگرامی خود را پیدا کنید و در صورتی که احساس می کنید نیازمند یک دوره آموزش تولید محتوا در اینستاگرام به شکل حضوری یا آنلاین هستید، پیشنهاد ما به شما  “دوره آموزش اینستاگرام مثل آب خوردن “بیلاود مارکتینگ است!

5 نکته بازاریابی جهت برندسازی در اینستاگرام

آموزش تولید محتوا در اینستاگرام به شکل گام به گام گام اول : چرا می خواهید در اینستاگرام حضور داشته باشید؟

هنگام استفاده از هر نوع کانال بازاریابی، شما می بایست اهدافی که می خواهید به آن دست یابید را مشخص کنید و اینستاگرام هم از این قاعده مستثنی نیست. پس اگر می خواهید پول و زمان خود را روی اینستاگرام مارکتینگ سرمایه گذاری کنید، قبل از هر چیز از خود بپرسید که ” می خواهم به چه چیزی برسم؟”

برخی از رایج ترین اهداف کسب وکارها از حضور در اینستاگرام شامل موارد زیر می باشد :

افزایش آگاهی از برند و شناخته شدن فروش محصول یا خدمت نمایش فرهنگ و ارزش های شرکت ایجاد جامعه ای از هواخواهان و طرفداران برند و …

پس قبل از هر چیز به عنوان یکی از مهمترین اصول کسب وکار در اینستاگرام، اهداف خود را یادداشت کرده و دائما آنها را زیر نظر داشته باشید.

مزایا و معایب فالوور رایگان اینستاگرام

گام دوم : پروفایل خود را به بهترین شکل تکمیل کنید

قبل از هر چیز صفحه خود را به صفحه Business یا Creator تغییر دهید، تا بتوانید از ویژگی هایی که اینستاگرام برای این صفحات در نظر گرفته است استفاده نمایید. پروفایل شما در واقع مثل ویترین کسب وکار شماست و شما می بایست با 150 کارکتر و یک لینک و چند دکمه به بهترین شکل از آن استفاده نمایید.

به خاطر داشته باشید که بیو (Bio) شما تنها جایی است که می توانید یک لینک قابل کلیک در آن قرار دهید و شما باید بتوانید یک توضیح مختصر و در عین حال کامل از اینکه که هستید و چه می کنید در بیو خود داشته باشید.

قسمت Category در پروفایل نیز دسته فعالیت شما را مشخص خواهد کرد که می توانید آن را تکمیل نمایید. به خاطر داشته باشید که پروفایل شما در میزان دیده شدن شما نیز نقش مهمی دارد و به همین دلیل برخورداری از یک پروفایل حرفه ای از اصول کسب وکار در اینستاگرام محسوب می شود.

گام سوم : به هویت بصری برند خود در اینستاگرام فکر کنید

یکی از نکات مهمی که در آموزش تولید محتوا در اینستاگرام به آن کمتر توجه می شود، هویت بصری برند در اینستاگرام است. از آنجایی که اینستاگرام یک شبکه اجتماعی مبتنی بر محتوای بصری است، اهمیت توجه به این بخش دوچندان می شود.

پس به عنوان یکی از مراحل مهم آموزش تولید محتوا در اینستاگرام حتما به پالت رنگی مورد استفاده در صفحه خود فکر کنید، فونتی که می خواهید در محتواهای متنی از آن استفاده کنید انتخاب نمایید و حتی یک چارچوب خاص برای صفحه ی خود در نظر بگیرید.

در یک کلام استانداردهایی که برای هویت بصری برند خود در نظر گرفته اید در اینستاگرام نیز رعایت کنید، مثلا از همان فونتی که در وب سایت خود استفاده می کنید، در اینستاگرام نیز بهره ببرید.

گام چهارم : همواره پست بگذارید

در پست گذاری به یک برنامه منظم پایبند باشید و حتما یک برنامه و تقویم محتوایی برای پیج خود تهیه کنید. اینستاگرام به دنبال آن است که جدیدترین محتواها را به مخاطبان در مورد هر موضوع نشان دهد؛ پس با پست گذاری منظم، به روز بودن خود را به اینستاگرام ثابت کنید.

در ضمن حواستان به زمانی که پست می گذارید نیز باشد، یک بهترین ساعت برای همه کسب وکارها وجود ندارد و این شما هستید که باید این بهترین ساعت را تشخیص دهید! پس حواستان به پست های با بیشترین نرخ تعامل باشد.

تولید محتوا چیست؟ مراحل تولید محتوای موفق

گام پنجم : از هشتگ ها برای دستیابی به مخاطبان جدید استفاده کنید

یکی از مهم ترین کاربردهای هشتگ ها در شبکه های اجتماعی، دسته بندی محتواها به گونه ای است که مخاطبان بتوانند به کمک آنها محتواها و اکانت های مورد علاقه خود را بیابند و فالو کنند.

انتخاب هشتگ های مناسب و دستیابی به مخاطبان جدید به کمک هشتگ، از نکات مهم در سئو اینستاگرام است که یک الی دو جلسه از یک دوره آموزش تولید محتوا در اینستاگرام را به خود اختصاص می دهند.

از آنجایی که در مقاله آموزش تولید محتوا در اینستاگرام فرصت پرداختن بیشتر به این موضوع وجود ندارد شما را به مطالعه مقاله “پر بازدیدترین هشتگ های اینستاگرام در سال 1400 کدام اند؟” دعوت می کنیم.

گام ششم : با مخاطبان خود در اینستاگرام در تعامل باشید

استفاده از اینستاگرام برای کسب وکار به معنای تبدیل صفحه به جایی صرفا برای فروش محصولات یا خدمات نخواهد بود. اینستاگرام یک شبکه اجتماعی است پس “روابط اجتماعی” را در آن از یاد نبرید!

اگر فردی زمانی را صرف به اشتراک گذاشتن عقایدش با شما می کند و کامنت می گذارد، باید به او جواب دهید و نشان دهید که به حرف هایش گوش می کنید.

پس از هر فرصتی برای تعامل با مخاطبانتان استفاده کنید؛ از استفاده از استیکرهای تعاملی در استوری گرفته  تا استفاده از محتواهایی که مخاطبان تهیه می کنند (UGC) همه به افزایش تعامل شما با مخاطبان کمک خواهد کرد.

گام هفتم : انواع مختلف محتوا را امتحان کنید

اینستاگرام تنها محدود به عکس نیست شما می توانید از دیگر انواع محتواها نیز در اینستاگرام استفاده کنید. از جمله این انواع محتوا عبارتند از :

ویدیو پست های آلبومی استوری ها (Stories) تلوزیون اینستاگرام (IGTV) ریلز (Reels)

اگر می خواهید میزان دستیابی به مخاطب (Reach) و تعامل (Engagement) خود را افزایش دهید لازم است که همواره ترکیبی از انواع محتوا را به اشتراک بگذارید، چون هر نوع از محتوا فوایدی دارد و هر فردی سلیقه شخصی خاص خود را دارد و  لزوما همه یک نوع خاص از محتوا را نمی پسندند.

گام هشتم : نتایج و آمار مربوط به صفحه اینستاگرام خود را تجزیه و تحلیل کنید

اگر آموزش تولید محتوا در اینستاگرام یک نکته اساسی یا به قول خودمان فوت کوزه گری داشته باشد، آن تولید محتوا بر اساس آمار به دست آمده از Insight  اینستاگرام است.

برای اینکه بتوانید مخاطبان بیشتری را به خود جذب کنید باید محتواهایتان را بر اساس عملکرد محتواهای قبلی خود آماده سازی کنید. شما می توانید به کمک رصد دائمی insight، متریک های مهم مثل نرخ تعامل کاربران، عملکرد هشتگ ها، مشخصات دموگرافیک مخاطبان و … را هم به صورت کلی و هم برای هر پست به شکل جداگانه بررسی کنید.

9 سوالی که باید برای برنامه‌ریزی محتوای شبکه‌های اجتماعی از خود بپرسید

50 ایده برای آموزش تولید محتوا در اینستاگرام

اگر به دنبال ایده های خلاقانه برای تولید محتوا در اینستاگرام کسب وکار خود هستید، این 50 ایده به شما در این راه کمک خواهند کرد :

با ارائه نکاتی، خودتان را بهتر به مخاطبانتان بشناسانید. یک آفر و پیشنهاد رایگان به دنبال کنندگان ارائه کنید. اطلاعاتی از کسب و کارتان را به اشتراک بگذارید. یک بومرنگ یا ویدیو به اشتراک بگذارید. پشت صحنه ی کسب وکارتان را نشان دهید. در مورد پیشنهادات و نظرات مخاطبانتان بپرسید. به پست مجدد (Repost) پست یکی از مشتریان بپردازید. به یک یا چند عدد از سوالات متداول (FAQ)پاسخ دهید. یک نکته بامزه به اشتراک بگذارید به تبلیغ موازی شبکه های اجتماعی دیگر کسب وکارتان بپردازید. عکسی از تیمتان به اشتراک بگذارید. از دنبال کنندگان در مورد جایگاهتان در بازار بپرسید. راز چگونگی موفق بودن خود را به اشتراک بگذارید. به مخاطبان بگویید که قبل از کسب وکار اینستاگرامی خود، چه کار می کردید؟ با مخاطبان به اشتراک بگذارید که زمان استراحت پس از کار و تعطیلات آخر هفته را چگونه سپری می کنید. یک پیشنهاد ویژه منحصرا به مشتریانی که از شما خرید داشته اند، ارائه کنید. دارایی یا فرد دوست داشتنی کسب و کار شما چیست؟ (آن را به اشتراک بگذارید.) محیط کار خود را به اشتراک بگذارید. از محصول یا خدمت مورد علاقه خود بگویید. داستان پشت انتخاب نام برند و یا لوگو خود را تعریف کنید. صفحات مورد علاقه خود را معرفی کنید. یکی از درس های آموزنده در کسب و کار خود را به اشتراک بگذارید. یکی از کسب وکارهای کوچک همکار خود را به مخاطبان معرفی کنید. از فالوورهای خود به خاطر حمایت هایشان تشکر کنید. بهترین و یا بدترین خاطرات خود را بیان کنید. اتفاق فوق العاده ای که اخیرا رخ داده است را به اشتراک بگذارید. جملات الهام بخش درراستای فعالیت خودتان را بگویید. از محتوای تهیه شده توسط کاربران (UGC) استفاده کنید. پست مسابقه یا چالش داشته باشید. میکروبلاگ هایی با عناوین مختلف تهیه کنید. قبل و بعد فعالیت تان را به اشتراک بگذارید. به آموزش نکته های کوتاه بپردازید. داستان های دنباله دار تعریف کنید. نظرات مشتریانتان را به نمایش بگذارید. از سایر محتواهای خود در وب سایت، توییتر (Crospost)، لینکدین، آپارات و … برای تولید محتوا در اینستاگرام استفاده کنید. از محتواهای مناسبتی استفاده کنید. نظرسنجی اینستاگرامی در مورد محصول یا خدمت، عملکرد صفحه، فرایند فروش و … اتفاقات آتی را با پست هایی که کنجکاوی مخاطبانتان را برانگیزد، به اشتراک بگذارید. پست های قدیمی و کامنت های آنها را بررسی کنید و از مخاطبان در مورد آنها نظرسنجی کنید. از همراهی مخاطبانتان قدردانی کنید. گاهی اوقات می توانید آمار بازدیدهای پست های خود را به اشتراک بگذارید. با بزرگان و یا تاثیرگذاران صنعت خود مصاحبه کنید. چگونگی کار با محصول یا دریافت خدمت را آموزش دهید. (Tutorial) از حضور خود در یک نمایشگاه، رویداد، سمینار و … محتوا تهیه کنید و به توضیح آن بپردازید. از پست های روزشماری برای یک ایونت خاص یا لانچ محصول و … استفاده کنید. از دغدغه های کسب وکارتان درباره محیط زیست، مسائل اجتماعی، حیوانات و … بگویید. نحوه ساخت محصول خود را نشان دهید. اخبار مهم صنعت یا کسب وکار خود را به اشتراک بگذارید. با یک معما، بازی، کوییز و … به مخاطبانتان استراحت بدهید و در عین حال آنها را سرگرم کنید. و هزاران ایده دیگر، شما می توانید تجربیات خود در انتخاب ایده برای تولید محتوا در اینستاگرام را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید تا سایر صاحبان کسب وکارهای اینستاگرامی نیز بتوانند از آنها استفاده کنند!

راه اندازی کسب وکار در اینستاگرام تنها محدود به تولید محتوا در اینستاگرام نیست و شما می بایست اصول کسب وکار در این شبکه اجتماعی را بر اساس اصول دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی محتوایی نیز بیاموزید. اگر می خواهید همین ابتدای راه از بروز اشتباهات اساسی و پرهزینه جلوگیری کنید، دوره آموزش اینستاگرام مثل آب خوردن بیلاودمارکتینگ را امتحان کنید.

5/5 - (2 امتیاز)